Co se nesmí o Vánocích? Znáte tyto tradice?
Vánoce nejsou jen o tradicích a zvycích, co se dodržují. Přemýšleli jste někdy o tom, co se naopak nemá dělat? Jsou to jen pověry, nebo byste to rozhodně neměli brát na lehkou váhu? Přesvědčte se sami.
Štědrý den
Den, na který se těší nejen všechny děti, ale i dospělí. Je to čas, který bychom měli strávit v klidu a pohodě, s rodinou a netrpělivě vyhlížet Ježíška, který večer pod stromeček nadělí nejrůznější krásné dárky. Kromě toho byste si ale měli dávat pozor na to, co během celého dne nedělat, abyste si nepřinesli smůlu.
- Neperte! Ano, čtete správně. Na Štědrý den by se nemělo věšet prádlo, proto byste logicky neměli ani prát. Přináší to smůlu.
- Zapomeňte na zametání, podle pověr byste mohli tím mohli vyhodit duchy předků, kteří vás přišli navštívit.
- Nic si od nikoho nepůjčujte, mohlo by to přilákat chudobu v příštím roce.
- Nevstávejte od večeře, dokud všichni nedojí, podle pověry by to mohlo znamenat smrt.
- U stolu by vás měl sedět sudý počet, pokud jste v lichém počtu, přidejte jeden talíř s příbory navíc.
- Máte-li krb, nevynášejte z něj hořící uhlíky, mohli byste se tím připravit o štěstí v příštím roce.
Je to pro vás novinka? Samozřejmě je mýtů a pověr ještě mnohem víc, ale už takhle jsme citlivější jedince vyděsili víc než dost a to je za námi teprve Štědrý den.
Boží hod vánoční
Další sváteční den, kdy byste si měli užívat pohodu a klid. I s ním se ale pojí pár pověr, které když porušíte, čeká vás v příštím roce pořádná smůla. Některé jsou podobné těm ze Štědrého dne, další v lecčem jiné.
- Vyhněte se úklidu a raději si odpočiňte, dokonce by se neměla stlát ani postel.
- Vyhasl oheň v krbu? Nesměl se znovu rozdělat.
- Zapomeňte na práci, ta na vás počká až po Vánocích.
- I na Boží hod raději vynechte praní.
- Návštěvy? Ty byly na Boží hod zakázány. Tradovalo se, že mohou přinést do domu neštěstí.
Na Štěpána není pána aneb jaké tradice a pověry se pojí s druhým svátkem vánočním
Tady to tak trochu vezmeme z opačného konce. Podíváme se na to, co se na druhý svátek vánoční běžně dělalo, ale dnes už se to moc nedodržuje.
Koleda, koleda, Štěpáne, znáte? Právě na Štěpána bylo zvykem vyrážet na návštěvy a koledovat. Dříve chodili hlavně dospělí, věřilo se totiž, že vykoledované předměty představují budoucnost. Postupně tato symbolika vymizela a na koledu začaly chodit převážně děti. Dnes už se však tato tradice nectí, zůstávají pouze návštěvy u rodiny a blízkých.
Tradičním pokrmem na Štěpána musela být drůbež, peklo se kuře, kachna či husa. Tohle je proti koledě zvyk, který mnohé rodiny drží dodnes.
Jak je známo, svatý Štěpán je patronem koní, proto se právě v tento den chodilo žehnat koním a ovsu, kterým se koně krmí. Na mnoha místech ctí tuto tradici i v současnosti.
Tušíte, proč se říkalo na Štěpána není pána? Právě na svatého Štěpána totiž čeledínům a děvečkám končila služba a mohli se rozhodnout, jestli zůstanou u stejného pána, nebo půjdou jinam.
A jedna poslední pověra na závěr. Říkalo se, že pokud na Štědrý den nikomu nic nedarujete, pak vás v následujícím roce dostihne bída. Stačí každému nějaká maličkost pro radost. Mamince a babičce můžete pořídit nějakou krásnou a voňavou svíčku. Tátovi či partnerovi by mohla udělat radost luxusní vůně do auta. A ostatním? Podívejte se na celou naší nabídku vánočních dárků, určitě vám něco padne do oka.