Kdy je den otců a proč se slaví?
Den otců připadá letos na neděli 15. června. Vsadíme se, že ho zná o dost míň lidí než oblíbený Den matek. A přitom tatínkové mají stejně velkou zásluhu na našem krásném dětství, bezproblémovém dospívání a úspěšné dospělosti. Objevte s námi historii tohoto významného dne a nezapomeňte letos tatínka potěšit k jeho dni krásným dárkem.
Historie Dne otců
Den otců má skoro stejně dlouhou moderní historii jako Den matek. Zatímco o uznání pro maminky se v USA postarala sufražetka Anna Jarvisová v roce 1907, hned o rok později připravila ve svém rodném městě oslavu tatínků další američanka, Sonora Smart Doddová. Chtěla ocenit svého tatínka, který se o ni a její další 4 sourozence staral, po smrti ženy, sám. První oslava však byla spíše menší a soukromou akcí. Postupně však obliba Dne otců rostla.
V roce 1966 byl Den otců zařazen mezi významné dny a to díky prezidentu Lyndonu B. Johnsonovi. Datum bylo oficiálně stanoveno na třetí červnovou neděli, tak, aby měly děti dostatek času na přípravu oslavy tatínků, která je měsíc po Dni matek. Postupem času se pak tento datum stal mezinárodním standartem pro Den otců a platí i pro Česko. I přesto se u nás ale tolik neslaví a to je rozhodně škoda, protože i tátové si zalouží uznání a ocenení za to, co pro své caparty dělají.
Kdy se slaví Den otců v různých zemích
Ne všechny státy však tatínky v třetí červnovou neděli oslavují. V mnoha zemích se ustálil Den otců podle historické tradice v jiné datum nebo mají tatínkové vyhrazený jiný svátek. Tady je krátký přehled míst, kde se Den otců slaví jindy, než v třetí červnovou neděli:
Německo – 29. května
Skandinávské státy (Norsko, Finsko, Švédsko) - Druhá neděle v listopadu
Austrálie – První neděle v září
Arabské státy (Egypt, SAE, Libanon, Sýrie...) - 21. června
Jak tatínkovi udělat radost
Největší radost mu uděláte už tím, že si na Den otců vzpomenete! Přece jenom se jedná o svátek, který žije v permanentním stínu Dnu matek. Pokud ale chcete tátu opravdu potěšit, tak mu vyberte ke Dni otců i originální dárek, na který jen tak nezapomene.
Náš tip? Rozhodně bedna s páčidlem plná vybraných dobrot, ať už pivních, masových nebo třeba s příchutí lahodné whisky. Tátu bedna nejenom potěší, ale i pobaví, protože si ji bude muset vlastní silou vypáčit. A komu se nelíbí bedna, může zvolit třeba tričko, chladící “půllitr” se jménem nebo další ze spousty dárků pro tatínky, které máme v naší nabídce.
Máte-li tatínka akčňáka, který chvíli neposedí, můžete místo klasického dárku sáhnout po zážitku. Nebo třeba naplánovat nějaký výlet na místo, kde jste ještě nebyli. Určitě vás něco napadne a kdyby náhodou ne, najít se dá spoustu tipů, co podniknout. Můžete mu dopřát adrenalin v podobě motokár nebo projížďky super rychlým autem. Miluje váš tatínek akční filmy? Kupte mu střelecký balíček a dopřejte mu na chvíli stát se sniperem. A co takhle potápění? Najít se toho dá skutečně hodně, stačí se jen zamyslet, co by taťkovi udělalo radost.
A co ostatní chlapi?
Co bezdětní pánové, ty si uznání nezaslouží? Ale jistě, ani na ty bychom neměli zapomínat, protože pochvalu a vlídné slovo si zaslouží všichni, bez ohledu na to, jestli mají děti či ne. Všichni muži mají svůj mezinárodní den 19. listopadu. Takže můžete dárkem potěšit nejenom tátu, ale třeba i strejdu, dědu nebo nejlepšího kamaráda. Jedná se o relativně moderní svátek, který se začal slavit až v posledních letech. Asi aby pánům nebylo líto, že se na ně tak trochu zapomíná.
Už víte, čím obdarujete tatínka na jeho den? Pokud ne, nevadí, na výběr dárku máte ještě nějaký ten čas. Rozhodně ale na otce nezapomeňte, protože stejně jako na maminky, i tátové chtějí svůj den oslavit s velkou parádou.