Kdy je Valentýn? Jak a proč vznikl?
Svátek sv. Valentýna připadá každý rok na 14. února a tradičně se s ním pojí oslavy partnerských vztahů. Víte, proč nejromantičtější den z celého roku připadá právě na polovinu mrazivého února? Historie svátku všech zamilovaných je delší a zapeklitější, než si většina lidí uvědomuje.
Valentýnů? Těch máme plno!
Svatých Valentýnů zná katolická církev hned několik a dodnes není jasné, po kterém z těchto mučedníků je svátek zamilovaných pojmenován. Nejlepšího kandidáta představuje sv. Valentýn z Říma, kněz, který ve 3. století. n.l přes zákaz císaře Klaudia II. potají oddával páry. Mladí muži se tak díky sňatku mohli vyhnout povinné službě v armádě, což se vládci vůbec nelíbilo. Když Valentýnovo počínání bylo odhaleno, císař Klaudius nechal kněze uvěznit a pak popravit.
Podezřele podobný osud potkal také biskupa Valentýna z Terni, dalšího italského města. Ten ve stejné době, kdy jeden Valentýn ztratil hlavu v Římě také přišel o ozdobu krku ve své oblasti působení. A také na rozkaz od císaře Klaudia II. Všemocného císaře možná jenom dráždilo jejich lehce neobvyklé jméno.
Speed dating po římsku
V Římě ještě zůstaneme, tentokrát se ale podíváme do toho starobylého. Po dlouhá staletí se v Římském impériu slavil svátek Luperkálie, na počest bájných zakladatelů města Romula a Rema. Luperkálie každý rok připadaly na 13. až 15. února, a kromě mytických bratrů-zakladatelů také oslavovaly plodnost.
Součástí oslav byl i velmi zajímavý rituál, který možná napoví, proč se datum Luperkálií proměnilo v datum svátku sv. Valentýna. Na druhý sváteční den totiž všechny svobodné ženy v Římě vložily papírek se svým jménem do velké nádoby a svobodní mládenci si pak postupně tahali “tu svoji”. Výsledkem této loterie lásky byl často sňatek vylosované dívky se šťastlivcem, který si její jméno vytáhnul. Tedy jakási opravdu úspěšná metoda starobylého speed datingu.
Pravé začátky
Sv. Valentýn (který, to nevíme) se svého vlastního svátku dočkal oficiálně v 5. století n. l., kdy 14. únor za den Valentýnů prohlásil papež Gelasius. Trvalo, ale ještě hodně dlouho, než se všechno sešlo pohromadě a z Valentýna se stal opravdový svátek zamilovaných.
Největší zásluhu na vzniku romantické verze svátku sv. Valentýna má Geoffrey Chaucer, středověký anglický autor známých Canterburských povídek. Tento světaznalý autor věděl nejenom o římských Luperkáliích, ale znal také zvyky ptactva. Ve středověké Anglii a Francii byl totiž 14. únor považován za začátek ptačí pářící sezony a Chaucer usoudil, že tento fakt činí z poloviny února ideální období i pro lidskou romantiku. Proto v roce 1375 n.l. Chaucer napsal svoji báseň Ptačí sněm, ve kterém se poprvé objevuje sv. Valentýn ve spojení s oslavami lásky.
Moderní podoba
Díky Chaucerovi a jeho obdivovatelům se Valentýn postupně stal velmi oblíbeným svátkem nejen v Anglii, ale také v USA, Francii, Kanadě a Mexiku. V polovině 18. století si zamilovaní už běžně na tento svátek začali vyměňovat valentýnská přáníčka a samozřejmě také dárky, nejčastěji sladkosti či květiny.
Důvodem, proč je moderní Valentýn spojovaný především z USA je jednak tamní oblíbenost tohoto svátku a také podnikavý duch místních. Již v roce 1840 začala Esther A. Howland prodávat masově vyráběné valentínky, neboli přáníčka opentlená mašlemi a zkrásněná krajkou. Její vynález měl tak obrovský úspěch, že je Esther dodnes nazývána “matkou Valentýna”.
A co vy?
Jak vidíte, Valentýn je skutečně mezinárodní svátek s hlubokou historií plnou romantiky. Takže ho rozhodně letos neignorujte a připravte vaší drahé polovičce krásné valentýnské překvapení v podobě skutečně originálního dárku. Slibujeme, že se vám to rozhodně vyplatí a vašemu vztahu jen prospěje.