Kdo nosí vánoční dárky ve světě?
Za nejznámější postavu, která na Vánoce nosí dětem dárky, můžeme považovat Santa Clause. I když je naším obdarovatelem Ježíšek, na vánočních dekoracích často nalezneme právě Santu. Je to hlavně z toho důvodu, že všichni ví, jak vypadá, což se o Ježíškovi tvrdit nedá. Každý máme svou vlastní představu, proto se na výzdobě příliš neobjevuje. Kromě těchto dvou postav ale existuje ještě mnoho dalších, jež rozdávají dárky po celém světě. O kom přesně je řeč?
Země a jejich nositelé dárků
V každé zemi se o donášku dárků stará někdo jiný, a pokud byste na Vánoce zavítali do jiné země, mohla by vás tato změna překvapit. Je navíc dobré vědět něco málo o zvycích a tradicích z jiných koutů světa, abyste měli obecný přehled. Pojďme se podívat na několik států a jejich obdarovatele.
Česká republika
Začneme u nás, tedy v České republice, kde, jak je všem známo, dárky nosí Ježíšek. Jaký je ale jeho původ, co o něm víme? Možná vás to překvapí, ale pochází z Německa, kde v 16. století fungoval jako protiváha svatého Mikuláše, jehož prosazovala papežská církev. K nám se dostal až v 19. století. Narodil se v Betlémě svým rodičům Josefovi a Marii, dnes rozdává dárky stejně tak, jako to lidé dělali jemu při příchodu na svět. Je považován za zázračné dítě a v českých domácnostech se zjevuje za zvuku zvonečku.
Amerika
V USA dárky dává Santa Claus, jehož kořeny lze vysledovat až do nizozemského Sinterklaase, který je předkem britské postavy Father Christmas (Otec Vánoc). Dárky roznáší na přelomu 24. a 25. prosince, děti si dárky rozbalují ráno 25. prosince, kdy byl podle legendy narozen Ježíš Kristus. Tradičně se uvádí, že Santa Claus žije na Severním pólu, kde má svou dílnu, ve které skřítkové (elfové) vyrábějí nejrůznější produkty, o které si děti napíší. Svůj typický červený kabátek získal až díky reklamám od Coca Coly.
Velká Británie
Spousta lidí si mylně myslí, že ve Velké Británii nosí dárky Santa Claus, pravda je ovšem taková, že je za to zodpovědný Father Christmas (Otec Vánoc). Father Christmas je postava v dlouhém bílém plášti, s dlouhým bílým plnovousem a bílou čepicí nebo kapucí. Stejně jako v Americe děti ale rozbalují dárky až ráno. Schované je mají v punčochách zavěšených na krbu. Co se týče Anglie samotné, v různých oblastech nosí dárky postavy jako Mummers, Wren Boys a St. Nicholas.
Rusko
Starší generaci postavu Ruska jistě pamatují – jedná se o Dědu Mráze, který přijíždí na saních až z daleké Čukotky, v doprovodu krásné Sněhurky. Oblečen je do bílého kožešinového kabátu s kapucí, má dlouhé bílé vousy a nosí velký klobouk. Rozvážení dárků probíhá až 7. ledna, podle pravoslavné církve.
Itálie
V této zemi se o rozdávání dárků starají rovnou dvě postavy, a to Babbo Natale a La Befana. Každý má své datum, což v praxi znamená, že 25. prosince dostávají děti ve většině částí země dárky od Babbo Natale pod stromeček nebo u krbu. Na Zjevení páně, 6. ledna, chodí obdarovávat děti čarodějnice jménem Befana.
Francie
Ve Francii rozdává dárky Otec Vánoc, kterému se přezdívá Pere Noel. Jde o starého vousatého muže v bílém, který jezdí na saních, jež táhnou sobi. Postava se vyvinula z tradiční představy svatého Mikuláše. Především v Paříži se drží tradice, že po rozbalení dárků jde celá rodina do restaurace na večeři, která mívá až 12 chodů.
Německo
V Německu se nám to, stejně jako v Itálii, dělí podle oblastí. Na severu obdarovává Weihnachtsman, což je muž se zrzavými vousy i vlasy zahalen v dlouhém plášti a kapuci. Na jihu zase narazíte na německého Ježíška, jemuž se přezdívá Christkind. Dle vyobrazení jde o mladou dívku s andělskými křídly a zlatými vlasy.
Polsko
V Polsku se tradice obdarovávání pojí s postavou zvanou Mikuláš, která v období před Vánoci navštěvuje děti ve školách i v domovech a dává jim dárky, zejména sladkosti a mandarinky. V některých regionech dárky nosí Děťátko, Hvězdička nebo Andílek. Štědrý den končí v kostele na půlnoční mši, takzvané Pasterce, jelikož se jedná o silně věřící národ.
Co kraj, to jiný rozdavač dárků
Celkově lze říci, že tradice obdarovávání v období Vánoc se v každé zemi liší a pojí se s různými postavami. Ve většině zemí je ale společné to, že dárky dětem přinášejí postavy, o kterých se traduje, že žijí na Severním pólu, v nebi, nebo se jedná o zbožné postavy. V některých zemích se obdarovávání dětí nepojí přímo s Vánocemi, ale s jinými svátky, jako například v Rusku s Novým rokem. Celkově se však jedná o krásnou tradici, která obdarovává malé i velké, a pomáhá tak vytvářet příjemnou atmosféru a radost v období Vánoc. Vzpomeňte si sami, jak jste se cítili, když jste jako děti čekali na Ježíška.
Vyřešte dárky pro celou rodinu za pár kliků u nás.