Kdy se slaví Valentýn a od kdy ho slavíme v ČR?
Kdy se slaví Valentýn, to všichni víme. I když se obchody plní předměty se srdíčky už od ledna, svátek všech zamilovaných připadá každoročně na 14. února. Proč tomu tak je a od kdy se slaví Valentýn v ČR? To se právě teď dozvíte.
Valentýn po Česku
Přestože Češi Valentýna neprožívají tolik, jako třeba obyvatelé USA, nabývá v posledních letech na popularitě. Valentýn je jedním ze svátků, které u nás mají pevné datum. V době, kdy je Valentýn, dávají někteří Češi přednost oslavám tzv. masopustu, což je postní období mezi Vánocemi a Velikonocemi.
Jedinci vyznávající únorový svátek zamilovaných 14. února dávají lásku najevo různě. Někteří darují své polovičce originální valentýnský dárek, jiní vezmou svého manžela, kluka nebo snoubenku na kávu se zákuskem či rovnou na romantickou večeři. I když by se mohlo zdát, že dárky častěji kupují muži ženám, v současné době je trh přesycený dárky určenými pro muže i pro páry a nabídkami valentýnských wellness pobytů.
Valentýna se na českém trhu chytají v posledních letech i prodejci chovatelsjkých potřeb a nabízí slevu či speciální hračky a pamlsky pro mazlíčky, kterým jajich majitelé chtějí pořídit dárek z lásky.
Kdo byl Svatý Valentýn
Proč je Valentýn v únoru a ne třeba v na 1. máje, který je označován za „lásky čas”? Pravděpodobně za to může Svatý Valentýn.
Valentýn byl římský biskup, který tajně oddával páry v době vlády císaře Claudia II. Císař totiž zakázal všechny svatby z obavy, že ženatí muži budou chtít být doma s rodinou místo toho, aby se přidali do armády. Bál se, že poté z jeho služeb odejdou. Za tajné oddávání zaplatil Valentýn životem a 14. února roku 269 n. l. zemřel mučednickou smrtí.
Legenda o sv. Valentýnovi se ale začíná objevovat v anglosaském světě až ve 14. století. O její rozšíření se postaral zejména básník Geoffrey Chaucer, který z Valentýna udělal patrona zamilovaných. Bývá tedy označován za toho, kdo vymyslel celý koncept svátku zamilovaných.
Krvavý římský Valentýn
V 18. století přišla dvojce Britů Alban Butler a Francis Douce s tím, že pro existenci svatého Valentýna není dostatek důkazů. Zároveň vyslovili domněnku, že svátek zamilovaných je odvozený od pohanské slavnosti Lupercalia, která se slavila ve starověkém Římě.
Její součástí byl i zvyk, že mladé dívky vhodily lísteček se svým jménem do „urny lásky”. Dívka se poté stala po celou dobu oslav a někdy i po následující rok „miláčkem” muže, který si vytáhl její jméno. Odtud možná pochází věta, kterou často můžete najít na valentýnských přáních: „Buď mým Valentýnem”. Některé páry vzniklé takto náhodně díky tradici, se dokonce prý vzaly.
Tento svátek byl spjat také s dalšími, mnohem méně poetickými zvyky. V podstatě šlo o poměrně krvavou oslavu zahrnující kromě obětování zvířat i bičování žen kousky jejich kožešin. Šlo o akty, které měly zajistit plodnost a hojnost a byly na míle vzdálené jakékoliv romantice.
Svátek Lupercalia pak podle teorie těchto britských gentlemanů splynul s oslavami mučedníka svatého Valentýna. Ale kdo ví, jak to bylo.
Kdy se Valetntýn dostal do ČR?
Jisté je jedno. Svátek svatého Valentýna se postupně z anglosaských zemí rozšířil do Evropy. I do Čech. V České republice se Valentýn začal slavit pravděpodobně v roce 1990. Tedy až po revoluci.
Do té doby byl za svátek lásky považován 1. máj. Mnohým Čechům toto datum utkvělo v paměti dodnes a chodí se začátkem května líbat pod rozkvetlou třešeň. Symbolem 1. máje je pak Karel Hynek Mácha, jeho báseň i socha na Petříně, kterou zamilovaní navštěvují.
Patříte k fanouškům dávání si valentýnských dárků? Inspirujte se našimi tipy na geniální dárky k Valentýnu pro muže i ženy na několik let dopředu.