Rozlučka se svobodou: Jak ji naplánovat a čemu se vyhnout
Loučení se svobodou tradičně patří ke každé svatbě a jedná se často o skutečně pořádný večírek! Aby byla rozlučka opravdu nezapomenutelná, je ale nutné ji dopředu aspoň trochu naplánovat. Proto vám přinášíme nálož tipů, které zaručí, že si rozlučku užije jak ženich či nevěsta, tak i všichni hosté.
Na kdy naplánovat rozlučku
Neexistuje pevně daný ideální termín rozlučky, ale v žádném případě by se neměla konat den nebo dva před svatbou. S kocovinou nikdo k oltáři jít nechce. Zvolte tedy datum minimálně týden, ale spíše měsíc či dva před samotným obřadem. Pokud se jedná o rozlučku v nějaké vzdálenější destinaci tak to může být i delší doba, ale zase ne moc dlouho, aby ta chuť “poslední svobody” ještě nevyprchala.
Co se dne týče, tak jako u každé party, pátek nebo sobota fungují nejlépe, kvůli časovým možnostem. Zamezíte tak bolehlavu s vybíráním dovolených a umožníte lidem, aby doma svůj bolehlav v klidu po rozlučce vyleželi.
Koho na rozlučku pozvat
Na rozlučku by měli přijít hlavně blízcí přátelé nevěsty či ženicha. Nedoporučuje se tedy brát na rozlučku partnery, které nikdo jiný moc nezná. Ani rodiče či tetičky apod. se na rozlučku většinou nezvou, ale tady záleží na vztahu a nátuře oslavence či oslavenkyně.
Na rozdíl od svatby nepotřebujete na rozlučku zvát písemně nebo jinak náročným způsobem. V dnešní moderní době si bohatě vystačíte s Whatsappovou skupinou, Facebookovým eventem nebo prostě rozeslanými smskami. Jenom se hlavně ujistěte, že každý pozvaný opravdu ví kdy, kde a jak dlouho se rozlučka koná. Zvykem je mít rozlučky dlouhé, ideálně půl dne a celou noc, tak ať si vaši přátelé nenaplánují výstup Sněžky na druhý den.
Dekorace a občerstvení na rozlučku
Alkohol bývá, co se týče občerstvení na rozlučce prvním velkým tématem. Nezapomeňte ale mít k dispozici i nealko. Někteří hosté budou muset řídit a jiní aspoň ředit, tedy svoje alkoholické pití. Co nabídnout? Tady záleží na vkusu ženicha či nevěsty (ten berte v potaz absolutně při všem). Pánové si často vystačí s dostatkem dobrého piva, dámy pak osloví zajímavé koktejly.
Dámská rozlučka většinou vyžaduje mnohem víc dekorací, v podobě balonků, girland a dalších cingrlátek. Přece jenom mají ženy většinou o něco vyvinutější estetické cítění. Základem v dnešní době pro pány i dámy jsou ale vtipná trička na rozlučku, která jasně ukáží, kdo je součástí týmu a kdo je hlavní hvězda.
Zvykem je také dát nevěstě nebo ženichovi hezký dárek. Na dámských rozlučkách se jedná třeba o něco pěkného na svatební noc, na pánských rozlučkách např. hezké hodinky nebo personalizovaná karafa na alkohol.
Co se bude na rozlučce dělat
Kromě veselení a pití by neměly na rozlučce chybět ani hry. Mezi nejoblíbenější patří především různé kvízy a dotazníky, zejména týkající se manželství.
Každý jsme určitě už slyšeli o rozlučce se striptýzem, ať už pánským nebo dámským. Tady pozor, ne každý pár má stejné hodnoty a nehodí se připravit naháče jako úplné překvapení, pokud neznáte nevěstu a ženicha opravdu dobře. Místo svlékání může být zábavou třeba plnění společných úkolů během dne.
Rozlučka může mít libovolné nebo žádné téma. Mezi oblíbené patří třeba 20. léta, vězení (trochu politicky nekorektní metafora pro manželství) či pláž.
Každý rozlučka bude nakonec vypadat jinak, podle rozpočtu a zájmů nevěsty či ženicha. Někdo zajede na wellness víkend, jiný do Tater a někomu bude stačit hrát deskovky u piva a v 8 večer jít domů.
Kdo to všechno zaplatí
Určitě ne ženich nebo nevěsta! Zbytek je upřímně na organizátorech. Nejlepším řešením bývá předem ohlásit určený rozpočet a domluvit se s hosty, že každý zaplatí část. Dárky pak může každý přinést samostatně nebo v rámci rozpočtu vydělte částku na jeden větší společný dar.
Už víte, jak bude probíhat rozlučka vaší kamarádky nebo kamaráda? Na plánování máte nejvyšší čas, protože období svateb se raketově blíží. Ale hlavní je nepanikařit a nechat si poradit – od toho jsme tady my.